Praca w modzie DMR i radiotelefony Retevis RT-3.
Skrócona instrukcja obsługi radiotelefonów będących na wyposażeniu członków BASR.
Organizacja pracy w modzie cyfrowym DMR (digital mobil radio)
Praca w fonicznej emisji cyfrowej DMR oparta jest o zamianę głosu na protokół transmisji cyfrowej w nadajniku, wyemitowaniu sygnału cyfrowego, odbiorze sygnału cyfrowego w odbiorniku, zdekodowaniu i zamianie na sygnał audio.
Digital Mobile Radio (DMR) został stworzony przez Europejski Instytut Standardów Telekomunikacyjnych (ETSI – European Telecommunications Standards Institute) i jest wykorzystywany na całym świecie przez użytkowników profesjonalnych.
DMR podzielony jest na trzy „poziomy”:
Tier I – nielicencjonowany – jednokanałowy (simpleksowy) system komunikacji, pozwalający na łączności typu peer-to-peer bez użycia przemiennika (DMO) w paśmie 446 MHz oznaczenie dPMR (ang. digital Private Mobile Radio).
Tier II – konwencjonalny DMR – 2-szczelinowy system pozwalający na pracę typu peer-to-peer oraz przez przemienniki na kanale o szerokości 12,5 kHz przy zastosowaniu technologii TDMA (Time Division Multiple Access), czyli wielodostępu z podziałem czasowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymuje się efekt wykorzystania spectrum 6,25 kHz dla każdego z dwóch dostępnych kanałów. Każdy z nich może przesyłać głos i/lub dane zależnie od potrzeb. Tryb ten używany może być zarówno podczas pracy RMO (bezpośredniej), jak i DMO (przez przemienniki). Poziom dla jednostek profesjonalnych i służb amatorskich.
Tier III – trunkingowy – zbudowany w oparciu o warstwę II, pozwala na uzyskanie typowo trunkingowych funkcji. Poziom dla jednostek profesjonalnych.
W radiokomunikacji amatorskiej wykorzystujemy Tier II. System bazujący na systemie dwuszczelinowym oznaczone TS-1 i TS-2. Co ważne, zastosowanie TDMA pozwala na oszczędzanie zasilania w radiotelefonie i jest to wartość rzędu 40% względem FM. Dzieje się tak dlatego, że każde 60 ms transmisji podzielone jest na czas nadawania dla każdej ze szczelin, ramka danych trwa 27,5 ms, a pozostałe 2,5 ms to okienko międzyszczelinowe. Dzięki czemu na każde 60 ms przypada 27,5 ms transmisji. W przypadku przemiennika wykorzystywane jest pełne 30ms dla każdej ze szczelin.
W związku z powyższą zaletą by wydłużyć czas pracy na baterii radiotelefonu należy starać się pracować w modzie DMR a nie FM.
Radiotelefon nadaje albo w przestrzeni czasowej TS-1 albo w TS-2 zależnie od konfiguracji. W komunikacji amatorskiej TS-1 wykorzystywana jest do łączności przez przemienniki pracujące w sieci. Przemienniki są połączone przez internet – przyjęte oznaczenie pracy CQ SP. TS-2 wykorzystywana jest do łączności lokalnej przez przemiennik (nie słyszalnej na innych przemiennikach). Przyjęte oznaczenie CQ LOKAL. Pomiędzy radiotelefonami jest możliwa także praca bezpośrednia na TS-1 lub TS2 – Direct.
Oprócz wymaganego zdefiniowania szczelin czasowych TS-1 i TS-2 trzeba jeszcze zdefiniować CC czyli color code. CC jest odpowiednikiem blokady odbiornika T.SQL – kod CTCSS na FM. CC może przyjmować wartość od 1-15 czyli 15 kodów. Aktualnie przemienniki w SP pracują na CC1. Kanały bezpośrednie tez blokujmy CC. Przyjęliśmy także CC1. To jeszcze nie wszystko. Musimy także zdefiniować tzw. „grupę rozmowną”. Grupa rozmowna związana jest częściowo z nadanymi indywidualnymi ID. Przykładowo mamy nadany numer ID 2609099. 260 – oznacza Polskę, 9 – odpowiednik naszego numeru okręgu, 099 nasz indywidualny numer w „okręgu 9”. Jeśli definiowany kanał łączności ma być w ramach „SP” np. poprzez przemiennik na TS-1 to musimy temu kanałowi przypisać grupę rozmowną oznaczoną TG 260. Jeśli definiowany kanał ma być do rozmów lokalnych poprzez przemiennik na TS-2 to musimy przypisać temu kanałowi przyjętą grupę rozmowną TG 9 (tylko lokalnie).
Powyższa sytuacja wymaga zaprogramowana każdego kanału indywidualnie, by urządzenia się skomunikowały ze sobą. I to jest wyjaśnienie dlaczego radiotelefony do pracy w modzie DMR muszą być programowane.
W związku z tym, każdy kanał łączności w radiotelefonie musi mieć podaną informację o:
– częstotliwości odbioru np. 438.250 MHz,
– częstotliwości nadawania np. 430.650 MHz,
– szczeliny czasowej którą ma wykorzystywać na danym kanale TS-1 lub TS-2,
np. na RPT slot 2 (TS-2) do łączności lokalnych,
– Color Code, np 1.
– grupę rozmowną, np. Contact Name CQ LOKAL (zdefiniowane w innej zakładce jako 9)
Jak widać powyżej, nie da się radiotelefonów DMR przełączać po kanałach jak radiotelefony FM, w DMR wpierw trzeba zdefiniować indywidualnie wszystkie parametry kanału jak pokazano powyżej.
Instrukcja obsługi radia cyfrowego DMR RETEVIS zaprogramowanego wg. dla pracy w sieci amatorskiej DMR (BASR).
Jeśli posiadamy zaprogramowany radiotelefon, to pozostała nam tylko zmiana kanałów pracy i to wszystko.
Jak zostały zaprogramowane radiotelefony Retevis dla BASR.
Organizacja kanałów.
Radiotelefon na przełącznik kanałów – pokrętłem – od 1 do 16 kanału.
Kanały są zdefiniowane w tzw. Zone – dla nas grupach kanałów.
Łącznie jest możliwość zdefiniowania 1000 kanałów.
Grupy po 16 kanałów zostały zdefiniowane w następujący sposób:
Zone 1 – Przemienniki DMR (CQ LOKAL w TS-2 i CQ SP w TS-1)
Zone 2 – Kanały bezpośrednie DMR od 433.400-433.757 (tylko 15 kanałów z TS-1, CC1 i TG-99)
Zone 3 – Przemienniki FM
Zone 4 – Kanały bezpośrednie FM
Pomiędzy grupami kanałów (Zone) przełączamy się przyciskiem powyżej PTT.

Przycisk zmian grup kanałów DMR PRT (przemienniki DMR), DMR DIRECT (kanały direct DMR), FM RPT (przemienniki FM), FM DIRECT (kanały bezpośrednie FM) pod PTT jest zmiana mocy 1-5W
Przyciskiem poniżej PTT zmieniamy moc 1/5W oznaczenie L/H

Kanały w grupie przemienniki DMR dla każdego przemiennika jest przypisany slot do rozmów lokalnych i w sieci (CQ SP)
Radiotelefony DMR umożliwiają również przesyłanie krótkich widmowości tekstowych (z szablonu lub edytowanych).

Lub wysyłamy wiadomość z szablonu – zatwierdzamy zielonym i wskazujemy odbiorcę. Odbiorcą może być konkretna osoba lub cała grupa lokalna CQ-LOKAL